Responsive Web Tasarım Nedir?

Mobil kullanıcıların internet trafiğinin artmasıyla birlikte, mobil aramalara yönelik geliştirilen araçlar ve web platformları özel tasarımlarla bezenmiştir. Responsive tasarımların ortaya çıkışı ise bu fikirden ortaya çıkmıştır. Bundan 6-7 yıl önce ortaya çıkan ve geliştirilen bu yazılımlar, mobil kullanıcıların daha rahat bir internet deneyimi yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Mobil uyumlu web tasarımı ibaresi de, bu hizmetler adı altında toplanmaktadır.
 
Akıllı telefonlar ortaya çıkmadan önce responsive web tasarımları pek gözde değilken, akıllı telefonların kullanımın artmasıyla birlikte arama motorları da bu çizgide tasarlanan web sitelerini önemser olmuşlardır.
 
Responsive web tasarım nedir?
 
Responsive tasarımlar; bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazların çözünürlük ve alt yapısına uygun olarak tasarlanan web siteleridir. Bir diğer adıyla duyarlı tasarım olarak da bilinmektedir.
 
Kullandığınız herhangi bir cihaz üzerinden girdiğiniz responsive uyumlu bir web sitesi; resim, yazı ve içeriklerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenmesiyle birlikte ekrana tam oturmasını sağlamaktadır. Eğer responsive uyumlu bir web sitesine girmediyseniz, web sitesinde gezinmek sizin için bir eziyet halini alacaktır. Telefon veya tablet ekranınızın köşesinde küçücük kalmış bir web tasarımı veya küçücük yazıların arasında ulaşmaya çalıştığınız bir sayfa sizi karşılayacaktır.
 
Responsive Tasarım Neden Gereklidir? Ne İşe Yarar?

Responsive tasarım, her arayüze ve cihaza uygun web tasarım hizmetlerini kapsamaktadır. Arama motorlarının istediği kriterlerin bir parçası haline gelen responsive tasarımlar, kolay kullanımlarıyla da dikkatleri üzerilerine çekmektedirler.
 
Google gibi büyük arama motorlarının, yaptığı yeni güncellemelerle birlikte mobil uyumlu web sitelerine verdiği destek bu tasarımların önemini gösteren en büyük gelişmedir. Kullanıcının ekranı büyütmesine gerek kalmadan, site içerisinde rahatça dolaşabileceği bu siteler, kullanıcı kayıplarını engellemeleriyle de dikkat çekmektedir. Ayrıca site URL yapınızın bütünlüğü açısından da, SEO’ya katkı sağlayan minimalist değerler kazanabilirsiniz.
 
Birden fazla site ile uğraşmak zorunda kalmadığınız için maliyetleriniz de bununla paralel olarak düşecektir ve yatırımlarınızı daha farklı projelere yönlendirebilirsiniz. Ayrıca sitenizin görsel kalitesi de responsive web tasarımlarıyla birlikte daha göze çarpar hale gelmektedir. Fonksiyonellikleriyle de, son kullanıcının tercihleri bu web tasarım ürünlerinden yana olmaktadır.